Cena svobody

19.11.2022

17. listopadu jsem chodil po Praze společně s mladším synkem. Navzdory nepřízni počasí bylo všude plno lidí, mnozí s trikolórou připíchnutou na bundě či kabátu. U pomníku na Národní třídě hořely stovky svíček, na Václavském náměstí promlouvali řečníci o významu svobody. Ani nevím proč, ale v ten sváteční den mi zněla v uších a šeptala mi na rtech stará písnička Find the Cost of Freedom od skupiny Crosby, Stills, Nash and Young. Zpívá se v ní: "Najdi cenu svobody, pohřbenou v zemi..." Protože svoboda, o které se mluví, aniž by se brala v potaz její ohromná cena, zůstane pouhým abstraktním pojmem, lacinou frází, co se hodí tak akorát na pódia a demonstrace. A možná, že vzletnými slovy o svobodě plýtváme tím více, čím hlouběji pod zem ji pohřbíváme.

Toužíme po svobodě? Usilujeme o ni, vážíme si jí? Anebo ji oslavujeme jako nedosažitelný ideál? Nepochybně uznáváme, jak je důležité, aby se v naší společnosti neumenšovala svoboda slova, pohybu, shromažďování či vyznání. Nejde však výhradně o možnost říkat si, co chci, dělat si, co chci a cestovat, kam chci. Ostatně tyto možnosti budou v nějaké míře vždycky omezené, a teď nemyslím jen vnějšími podmínkami, ale také naším vnitřním založením. Pokud nás v duši svazuje strach z následků, možnosti svobodně se vyjadřovat a jednat se rozplývají. Ze strachu si dokonce zakazujeme i možnost svobodně myslet, protože myšlení vede ke slovům i činům, které by se "nemusely vyplatit". 

Svoboda představuje ohrožení toho, na čem ve skutečnosti většině z nás především záleží: na bezpečí a zajištěnosti. Nejenže se bojíme, že ztratíme základní životní jistoty. Děsí nás už představa, že bychom snad museli slevit ze standardu, na nějž jsme si navykli. A proto je svoboda opravdu "pohřbená v zemi". Je tam pochovaná se všemi statečnými lidmi z naší dávné i nedávné historie, pro které svoboda svědomí, myšlení i jednání byla důležitější než otrocká existence v relativním pohodlí, ale zároveň v neustálém strachu. Tito lidé zaplatili za svobodu vysokou cenu, a řada z nich to dokázala jen díky věrnému následování Ježíše, který sám zaplatil cenu nejvyšší - a nasadil život za to, aby nás vysvobodil ze strachu a uvedl do svobody Božích dětí. Věřím tomu - ale proč se pořád ještě bojím podle toho i žít...? 

Svobodu nám vydobyl Kristus. Stůjte proto pevně a nedejte si na sebe znovu vložit otrocké jho. (Galatským 5, 1)