Kam sebe vrazit

30.08.2022

"Každej si hledá svý, kam sebe vrazit, každej si hledá svý..." zpívá Monika Načeva ve známé písni z 90. let. Je to přesné. Každý si hledá v životě své místo, kde by se "realizoval", dělal, co ho naplňuje. Jenže jak rozpoznat, co nás doopravdy naplní? Život je cesta - a cesta se vzpírá šabloně. Přitom právě do života podle šablony jsme tlačeni odmalička. Buďto se prosadíš, uplatníš svoje schopnosti, anebo se z tebe stane "looser", co se nezmohl na pořádný životní standard a zahodil šanci "mít se dobře".

Zajímavé však je, že řada lidí, postupujících podle šablony, skutečně dosáhne toho, čeho si společnost cení, ale jenom proto, aby zjistili, že stále nejsou šťastní. "Jaký prospěch má člověk, který získá celý svět, ale sám sebe ztratí nebo zmaří?", ptá se Ježíš. Není v našich silách získat si "celý svět", ale snažíme se vyniknout, zazářit, neboť sebeúctu až příliš často odvozujeme od uznání ze strany svého okolí, svého "malého světa", v jehož mantinelech se pohybujeme. Vyčerpáváme se bojem o "místo na slunci", a nakonec to dopadne tak, že "sebe vrazíme" na místo, které nebylo určeno pro nás.

Sledoval jsem nedávno v pečovatelském domě, jak se obézní pacient horko těžko za pomoci ošetřovatelky vměstnal do invalidního vozíčku, jímž byl od postele dopraven do koupelny. Přišlo mi to jako působivý obraz našich snah vměstnat se, nacpat se někam, kde je sice "teplé místečko", ale srdce tam postupně vychladne a ztvrdne. Ježíšovo evangelium je "radostná zvěst", do radosti se však nejprve musíme probudit - a budíček nebude příjemný. Zatřese námi, snad i vyleká, a donutí nás doslova "zvednout zadek", uvolnit místo, pokračovat v cestě, nevzdávat hledání, naslouchat srdci, následovat sen, který do nás vložil Bůh.

Pozve-li tě někdo na svatbu, nesedej si dopředu, vždyť mezi pozvanými může být někdo váženější, než jsi ty, a ten, kdo vás oba pozval, přijde a řekne ti: "Uvolni mu své místo!" (Lukáš 14, 8-9)

obrázek: Načeva, obal desky "Možnosti tu sou" (1994), zdroj: https://open.spotify.com/track/0IUGC4cxx7w9h39mSlwLj0