Systém dohodnuté lži

04.12.2022

Po celá staletí platí v našem tzv. civilizovaném světě nepsaná dohoda, která stanovila pravidlo, že budeme lhát o tom, co je v životě důležité, co činí lidský život smysluplným a šťastným. Dohoda se vztahuje na každého z nás, protože jsme součástí systému, který je na lži založený. Pomáháme ji šířit, předáváme ji dál, ačkoli si myslíme, že jsme nositeli pravdivého poznání o povaze života. 

Kdo tvrdí, že poznal pravdu, a teď už ví, jak to v životě chodí, pouze dokazuje, že lže. Neboť pravdu nelze poznat, rozhodně ne tak, že se jí zmocním, přivlastním si ji, ochočím. Pokud na cestě životem uvažujeme tímto způsobem, pak neděláme nic jiného, než prosazujeme sami sebe. Používáme věci i živé bytosti jako by šlo o náš majetek. Hrajeme si na pány světa, a přitom jsme zotročeni touhou ovládat a mít. Chceme držet kontrolu, ale jiní zas kontrolují nás a chtějí to samé. 

Přitápíme pod kotly Titaniku, jemuž se podobá naše civilizace, ve které musí všechno růst, od ega přes výkony a spotřebu až po zadlužení států a zamoření životního prostředí. 

Nemohu poznat pravdu, ale mohu být Pravdou poznán. Pravda mě zná, neboť mě miluje, poznává mě láskou, která osvobozuje od lživé mantry, že všechno musí růst. V systému dohodnuté lži se objevují praskliny. To se pak ihned rozezní varovný signál a kohorty otroků spěchají prasklinu utěsnit. Proto musel být Ježíš ukřižován. Proto měla zosobněná Pravda navždy zmizet ze světa. Ale nezmizela. Žije a křísí k životu všechny, kdo se nechají poznat Pravdou a zamilují si ji. 

Systém dohodnuté lži se bude zlobit, hysterčit, zvyšovat tlak pod kotly, bez ohledu na znamení, která ukazují, že se blíží náraz a "sekera už je na kořeni stromů" (Matouš 3, 10). Taková je povaha systému. Není možné ji změnit, ale můžeme ji demaskovat - a odmítnout. Říct ďáblovi ne. Stát se chybou uvnitř systému, prasklinou, kudy pronikne dovnitř čistý vzduch. Nadechnout se svobody a dát se pokřtít "Duchem svatým a ohněm", ve kterém shoří veliká a všeobecně sdílená lež o nejdokonalejším ze všech možných světů, jímž je sebestředná civilizace uctívající modlu růstu jako biblického molocha.