Všechno bude rozmetáno

13.11.2022

Věřím v dobrý konec. Kvalitní film nemusí vrcholit happy endem, ale dějiny světa skončí dobře, protože se završí příchodem Krista. Takové je poselství poslední biblické knihy - Apokalypsy sv. Jana. Za slovo "apokalyptický" si obvykle dosadíme pohromy a katastrofy. Síly chaosu a destrukce řádí v každé době, ta naše není výjimkou. Apokalypsa, jak se jí rozumí v Bibli, nás učí dívat se na svět realisticky - a zároveň s nadějí. Zlo, které vidíme nejen ve večerních zprávách, ale někdy i v našem bezprostředním okolí, předchází konečnému vítězství dobra, které zatím ještě nevidíme, ve skrytu se však již chystá. 

Víra není únikem ze světa, v němž se dějí špatné věci, ani zárukou, že těžkosti a nebezpečí se nám obloukem vyhnou. Biblická víra nikomu neslibuje bezbolestný a bezstarostný život. Často omílaný argument ateistů, že víra je pro slabochy, kteří potřebují berličky a růžové brýle, obrací naruby sám Ježíš. Vždyť říká naprosto jasně: "Nezůstane kámen na kameni, všechno bude rozmetáno" (Lukáš 21, 6). Věřící člověk tohle ví předem, a proto se nediví, když se to opravdu děje. Hroutí se zdánlivě pevné jistoty a zavedené pořádky. Byli jsme varováni - a nejsme překvapeni. Zlo si sáhlo přímo na Syna Božího. Až si studenou rukou sáhne i na nás, půjdeme v Kristových šlépějích. Skrze kříž ke vzkříšení.

Jestliže padají babylónské věže našich plánů a domněnek v konfrontaci se silami zla a smrti, rozhodně z toho nevyplývá, že mocnosti temnoty vítězí - znamená to, že naš dosavadní přístup ke světu se nezakládal na úhelném kameni - na Kristu, k němuž se sice občas pomodlíme, ale v každodenním "provozu" s ním příliš nepočítáme, nedíváme se na realitu jeho milujícíma a chápajícíma očima. Přitom právě On představuje svorník veškeré skutečnosti. Drží pohromadě vše, co patří k životu. Všechno vzal na sebe, aby z toho vytvořil smysluplný celek, kde se objímají radost i smutek, úsměv i slza, agónie i triumf. Ale člověku to zřejmě nedojde, dokud nebude všechno rozmetáno...

obrázek: Petr Pavlík, Apokalyptičtí jezdci (2020)